ABC palucha biegacza
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 6 komentarzyPaluch biegacza to kontuzja, która może dotknąć nie tylko osoby biegające, ale również innych sportowców. W zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości towarzyszących tej przypadłości, uniemożliwia osobie aktywne fizycznie kontynuowanie treningów przez kilka dni, tygodni czy miesięcy. Może zdarzyć się, że palec biegacza przyczyni się do zakończenia kariery sportowca.
Co to jest paluch biegacza?
Mianem palucha biegacza (inna nazwa to paluch darniowy) określa się jedną z najczęściej diagnozowanych kontuzji stopy o ostrym charakterze, a konkretnie kontuzji pierwszego stawu śródkostno-paliczkowego. Wbrew pozorom nie jest to przypadłość typowa wyłącznie dla osób uprawiających bieganie. Borykają się z nią również inni sportowcy, m.in.: piłkarze i rugbyści.
Przyczyną palucha biegacza jest nadmierne zgięcie lub wygięcie stopy w kontakcie z twardą i sztuczną nawierzchnią, tak zwaną darnią. Następstwem może być uszkodzenie podeszwowej części więzadła lub torebki. Bywa również tak, że kość śródstopia ulega złamaniu. Podobnie może stać się z grzbietowym odcinkiem paliczka.
Jakie są objawy palucha biegacza?
O tym, że nabawiliśmy się palucha biegacza, dowiemy się, odczuwając ból (o różnym natężeniu) w okolicy jego podstawy i sztywność stawu, która nie pozwoli nam zgiąć grzbietu stopy. Dolegliwości bólowe przybierają na sile w momencie, gdy ciężar ciała spoczywa na nodze objętej kontuzją.
Innym objawem palucha biegacza jest obrzęk i zaczerwienienie. W zależności od stopnia nasilenia symptomów typowych dla tej kontuzji (mały, duży i bardzo silny ból), ich liczby, a także stopnia czasowej niesprawności (na przykład ograniczenie ruchomości stopy, utykanie, brak możliwości chodzenia), mówi się o I, II i III stopniu skręcenia.
Jak leczyć paluch biegacza?
Lekarz stawia diagnozę na podstawie rezonansu magnetycznego lub badania rentgenowskiego. Zdjęcie daje bardzo dokładny obraz tej kontuzji. Osoba, u której stwierdzono paluch biegacza, jest zobowiązana do odpoczynku i poddania się krioterapii.
Sposób leczenia kontuzji stopy jest uzależniony od stopnia jej uszkodzenia. Jeśli miało miejsce uszkodzenie I stopnia, a sportowiec skarży się na ból i obrzęk, nie może w pełni normalnie poruszać stopą, zaleca mu się wykonywanie ćwiczeń w ramach rehabilitacji. Po zastosowaniu tapingu i separowania palców stóp może on powrócić do aktywności fizycznej w stosunkowo krótkim czasie.
Jeżeli u sportowca stwierdzono kontuzję II stopnia, która wiąże się z dużym bólem, krwiakiem i utykaniem na nogę objętą przypadłością, rekomenduje mu się odpoczynek i przerwanie dotychczasowych treningów na 14 dni. Ponadto staw powinien zostać usztywniony. Chory musi poddać się rehabilitacji.
Tkliwość uszkodzonego stawu, bardzo silne dolegliwości bólowe, krwiak i obrzęk, a także brak możliwości chodzenia to dolegliwości, z którymi borykają się osoby, u których stwierdzono III stopień urazu. W tym przypadku nie można nadwerężać stopy, niezbędne jest chodzenie o kulach.
Czasami konieczne jest poddanie się leczeniu chirurgicznemu. Zakończenie terapii nie wiąże się z automatycznym powrotem do uprawiania sportu. Aby znów być osobom aktywną fizycznie, naszym ruchom ciała nie może towarzyszyć ból. Osiągnięcie takiego stanu trwać może około 2 miesięcy. Bywa również tak, że uraz III stopnia przyczynia się do zakończenia sportowej kariery.
W jaki sposób można zapobiec paluchowi biegacza?
Metody zapobiegania paluchowi biegacza to:
- częściowe usztywnienie zgięcia grzbietowego i podeszwowego stawu śródstopno-paliczkowego za pomocą ortezy lub tapingu,
- zakup obuwia sportowego, które zapewni dobrą stabilizację stopy,
- przeprowadzanie rozgrzewki stóp przed przystąpieniem do treningu zasadniczego.
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze