Najpopularniejsze dystanse biegowe
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 5 komentarzyW gronie biegaczy takie pojęcia jak „maraton” i „półmaraton” są dobrze znane. Natomiast laicy mogą mieć problemy z określeniem długości najpopularniejszych biegów. Jakie są ich rodzaje i dla kogo są przeznaczone?
Dystanse biegowe
- bieg na 5 kilometrów,
- bieg na 10 kilometrów,
- półmaraton – 21 kilometrów (dokładnie 21 097 metrów),
- maraton – 42 kilometry 195 metrów,
- ultramaraton – bieg dłuższy niż 42 kilometry (50 kilometrów lub 100 mil).
Biegi krótkie (sprinty)
- bieg na 60 metrów,
- bieg na 100 metrów,
- bieg na 200 metrów,
- bieg na 400 metrów,
- sztafeta 4 x 100 metrów,
- sztafeta 4 x 400 metrów.
Dla kogo bieg na 5 kilometrów?
Udział w zawodach sportowych na 5 kilometrów rekomenduje się osobom zaczynającym przygodę z bieganiem, jak również profesjonalistom. Dla zaawansowanych biegaczy ten dystans może być elementem treningu w celu poprawy wyników w biegach na długie dystanse.
Jak przygotować się do pierwszego biegu na 5 kilometrów?
Start w zawodach biegowych na odcinku 5 kilometrów wymaga stosunkowo niewielkiego przygotowania siłowego. Wystarczą 3–4 treningi przez 5 tygodni. Powinny być zróżnicowane – raz powinniśmy skupiać się na zwiększaniu dystansu, innym razem na czasie, w którym możemy biec bez przerwy.
Celem treningu jest pokonanie 5 kilometrów lub nieustanny bieg w czasie odpowiadającym jego pokonaniu. Jeżeli jedynie chcemy ukończyć bieg, powinniśmy trenować w umiarkowanym tempie, urozmaicając przygotowania szybkimi odcinkami (na przykład 4 minuty biegu w wolnym tempie i jedna minuta szybkiego biegu).
Przykładowy plan treningu do biegu na 5 kilometrów dla początkujących
- poniedziałek – wolne,
- wtorek – 10 minut biegu,
- środa – 20 minut treningu krossowego o średnim natężeniu (pływanie, jazda na rowerze, ćwiczenia na orbitreku),
- czwartek – wolne,
- piątek – 20 minut spaceru,
- sobota – wolne,
- niedziela – 3 kilometry biegu (co tydzień zwiększamy pokonywany odcinek).
Dla kogo bieg na 10 kilometrów?
Ten dystans biegowy należy do najbardziej uniwersalnych. Biorą w nim udział zarówno początkujący biegacze, jak i osoby biegające w celach rekreacyjnych. „Dycha” nie wymaga tak zaawansowanych przygotowań jak półmaraton, ale cieszy się większym prestiżem niż „piątka”.
Dla kogo półmaraton?
Na przebiegnięcie półmaratonu należy przeznaczyć około 2 godzin – wiąże się to z dużym wysiłkiem fizycznym, który wymaga wielu poprzedzających go przygotowań. Dystans 21 kilometrów w wielu przypadkach stanowi przedsmak udziału w maratonie.
Dla kogo maraton?
Maraton jest przeznaczony dla biegaczy z dużym doświadczeniem. Wymaga bowiem wielu miesięcy, a czasem nawet lat przygotowań (treningi odbywają się niemal codziennie). Osoba, które chce przebiec odcinek ponad 42 kilometrów, musi opracować plan biegu: przemyśleć taktykę, tempo biegu, postępowanie w momencie pojawienia się krytycznego momentu. Co więcej, musi dokładnie prześledzić przebieg trasy.
Dla kogo ultramaraton?
W przypadku ultramaratonu mówi się o trasach o długości 50 kilometrów (bieg na dystans) i 100 mil lub o konkretnym czasie: 6, 12 i 24 godzinach (bieg na czas). Udział w zawodach sportowych na takim dystansie wiąże się z ogromnym wysiłkiem fizycznym i psychicznym.
Ten artykuł ma 5 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze